What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Scroll Lock tuşu ne işe yarar ?
#1

Evet arkadaslar belki aranızda yıllarca bu tuşun klavyedeki varlığını bilirsiniz fakat bu tuşun hangi işlevlerde kullanıldığına dair herhangi bir fiki sahibi değilsinizdir.
[Resim: kFhuI.jpg]
Peki bu esrarengiz tuş hangi görevlerde rol oynamakta?

Scroll lock tuşu yazı yazarken imleci olduğu yere kilitler yani ok tuşuna bastığımızda imlecin hareket etmesini engeller ama her sistemde geçerli değil bazı office exel uygulamalarında geçerlidir.
Bir diğer bildiğim özelliği ise şu;
Dos ortamında kullanılan ve sayfaya yazılar gelirken basılı olduğunda imleci otomatik olarak aşağıya indirmeye yarayan bir tuş. Yani Windows işmlerinde pek bir görevi yoktur ve standart haline geldiğinden dolayı konulmaktadır klavyelere.

Bende bu tuşu düşündüm taşındım kullanılır bir hale getirmeye çalıştım ve de biraz işime yaradı gibi nasıl mı?

Scroll Lock tuşuna bastığımızda bildiğimiz gibi klavyede ona ait led yanıp söner ben klavyenin içini açarak bu ledin uclarını kablo yardımı ile dışarıya taşıdım ve kablonun ucuna bi power led bağladım.Tabi bu işlem masaüstünde geçerli laptopda denemedim.Power ledide klavyeyi aydınlatacak şekilde yerleştirdim artık odanın lambasının yanmasına gerek kalmıyor.Yane ufak bir tasarruf etmiş oluyoruz Scroll Lock tuşu ile.
Alıntı
#2

klavye ışığı enteresan bir fikir.

scroll lock tuşu orjinal ibm pc klavyeden kalma bir tuş bunuda belirtelim..
Alıntı
#3

Bağladığınız led, güçlü ve çok akım çekiyor ve klavyeniz ps2 ile pc' ye bağlıysa ps2 sigortalarını attırabilme riski vardır.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#4

(31-10-2011, 17:46)Metin demiş ki:  Bağladığınız led, güçlü ve çok akım çekiyor ve klavyeniz ps2 ile pc' ye bağlıysa ps2 sigortalarını attırabilme riski vardır.

usb lerin verebilceği max güç standart olarak 2.5wattır.Yane 5V*0.5A=2.5wattır 500mA ye kadar akım taşıyabilir.Benim kullandığım led 0.5watt çektiği akım ise 100mA bu duruma göre bundan 5 tanesine kadar taşıyabilir Big Grin
Alıntı
#5

Kablosuz klavye kullanıyorum böyle bir şansım yok, zira yanan led yok.

TBS QBOXII HD-USB,SkyStar2 PCI 2*90 sabit+150 kollu çanak, P4 2.8 desktop pc .LG 42'' led tv. Asus laptop.Technics 5+1 AVR.
Alıntı
#6

USB için doğru ama klavye, "ps2 den anakarta bağlıysa dedim".

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#7

(31-10-2011, 22:51)Metin demiş ki:  USB için doğru ama klavye, "ps2 den anakarta bağlıysa dedim".

benim bildiğim kadarıyla ps2 çıkış sigortasıda normal standartlarda 2.5A e kadar desteklemekte.Normal standartlar diyorum çünki anakarttan anakarta farklıklık gösterebilir.
Alıntı
#8

Valla ben kendi adıma konuşayım, USB' lerden şarj olan cihazları bile pc ye bağlamaktan kaçınırım (cep tel, foto mak. V.B.) işi biten cihazı usb portlarında tutmam, ne olacağı hiç belli olmaz.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#9

(01-11-2011, 1:26)Metin demiş ki:  Valla ben kendi adıma konuşayım, USB' lerden şarj olan cihazları bile pc ye bağlamaktan kaçınırım (cep tel, foto mak. V.B.) işi biten cihazı usb portlarında tutmam, ne olacağı hiç belli olmaz.

doğru söylüyorsunuz fakat bunlar elektronik cihazlar hiçbirinin ne olacağı belli olmaz.En fazla bağladığınız birime ait koruma elemanı varsa o işlemini tamamlar.Tabi en güzel sizinki gibi fazla uzun süre tutmanın anlamı yok.
Alıntı
#10

Usb ler 500ma kadar sorun çıkartmıyor pek birçok cihazla denedim, ençok da vantilatörler zorluyor.

TBS QBOXII HD-USB,SkyStar2 PCI 2*90 sabit+150 kollu çanak, P4 2.8 desktop pc .LG 42'' led tv. Asus laptop.Technics 5+1 AVR.
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi