What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Elektrik Faturasında Tarihi Karar

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, iletişim ve sayaç okuma gibi bedellerin de tüketiciye iadesine karar verdi.

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde, bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, elektrik faturasına yansıtılan kayıp kaçak bedelinin yanı sıra dağıtım, iletişim ve sayaç okuma gibi bedellerin de tüketiciye iadesine karar verdi.

Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti'ne başvuran avukat Muhammet Kadir Karaçelebi, ağustos ayında kendisine gönderilen elektrik faturasındaki 23,64 liralık kayıp kaçak bedeli, 26,41 liralık dağıtım bedeli, 3 liralık personel satış hizmet bedeli, 86 kuruşluk personel sayaç okuma bedeli ve 6 liralık iletişim sistemleri bedeli olmak üzere 59,91 liranın haksız olduğunu ileri sürerek, şikayetçi oldu.

Avukatın başvurusu üzerine toplanan heyet, ilgili elektrik dağıtım şirketine konuyu aktararak savunmasını istedi. İlgili şirketin savunma göndermediği hakem heyeti, tüketiciden tahsil edilen 59,91 lira ile söz konusu bedellere kesinti yapıldığı tarihten bu yana ödenen ücretlerin yasal faizi ile birlikte tüketiciye iadesine karar verdi.

Tarafların tebliğ tarihinden sonra 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itirazı yolunun açık olduğu belirtilen karar da şunlar kaydedildi:

"Ticari hayatın doğal sonucu olarak bir hizmet veriliyorsa bunun karşılığında bir bedel olması gerekir. Uyuşmazlık konusu bu çerçevede alınmış ancak kayıp kaçak bedelinde alınan ücret ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Kayıp kaçak oranı bölgeden bölgeye farklılıklar göstermekte. Öncelikle her bölge için kaçak kullanım oranları tespit edilmeli ve bu oran sadece o bölgeye uygulanmalıdır. Bölgeler arası kaçak kullanım oranları dikkate alınmadan belirlenen yüzde 10-15'lik oran bu yönüyle haksız bulunmuştur. Ayrıca, uygulama enerjiyi kaçak kullananlar lehine bir alan oluşturmaktadır.

Başta Anayasamız olmak üzere kanunlarımızdaki düzenlemeler, tüketicinin zararına olan ekonomik çıkarlarını zedeleyen uygulamaların iptalini öngörmektedir. Bu nedenlerle tüketicinin talebinin kabulüne, tüketiciden haksız yere tahsis edilen 59,91 liranın ve bu kalemlere kesinti yapıldığı tarihten bu yana ödenen bedellerin yasal faiziyle birlikte iadesine oy çokluğuyla karar verildi."

Başvurusunda haklı bulunan avukat Muhammet Kadir Karaçelebi, "Bu kararla tüketiciler her faturalarında ortalama yüzde 30 civarında fazladan ödenen bedelleri geriye dönük olarak alabileceklerdir" dedi.

teşekkürler bilgilendirme için.

bende kaçak kullanım para iadesi için kuruma müracaat ettiğimde emsal karar durumunu söyledim bana iadenin söz konusu olmadığını benimde mahkemeye vermem gerektiğini söylediler ayrıca her ay kesintinin devam edeceğini bu işlerin formalite olduğunu emsal kararların onları bğlamadığını da söylediler...işin yoksa her ay mahkemeye ver onlar kessin sen geri al Sad

(01-12-2011, 20:26)cemocem demiş ki:  bende kaçak kullanım para iadesi için kuruma müracaat ettiğimde emsal karar durumunu söyledim bana iadenin söz konusu olmadığını benimde mahkemeye vermem gerektiğini söylediler ayrıca her ay kesintinin devam edeceğini bu işlerin formalite olduğunu emsal kararların onları bğlamadığını da söylediler...işin yoksa her ay mahkemeye ver onlar kessin sen geri al Sad

Bilgi için teşekkürler... Para iadesi için başvuru yapacaktım, yazdıklarını okuyunca vazgeçtim. Sonra birde mahkemelerin işyükünden veryansın ediyorlar.

Hakkını sen arama, ben aramayım, o aramasın, peki haksız yere alınan bu bedeller işletmecilerin yanına karmı kalacak.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]

Aslında genel e bu kararın uygulanması herkesin gasp edilen hakları geri iade edilmesi

lazım fakat burası Türkiye .....

Para gelsinde kullanıcı umurlarında değil...

Böyle kararlar insanları kaçağa teşvik ediyor malesef.

TBS QBOXII HD-USB,SkyStar2 PCI 2*90 sabit+150 kollu çanak, P4 2.8 desktop pc .LG 42'' led tv. Asus laptop.Technics 5+1 AVR.

Bende şimdi faturaya baktım 34,97 TL yalnızca bu işlemlerin toplamı...

Konu Kilitli