What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İlk yerli Elektrikli otomobil 2012'de yollarda
#1

Ankara'nın Akyurt İlçesinde faaliyette buluna Oscar Makina, endüstriyel alanda kullanılmak üzere ürettikleri elektrikli araçların ardından, prototip üretimini yaptıkları Oscar City modeliyle 2012 yılında trafiğe çıkacak.
Elektrikli otomobil ve yerli otomobil üretimi konusuna Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) de dahil oldu. Ankara'nın Akyurt ilçesinde faaliyette bulunan Oskar Makine, 90 kilometre hız yapabilen ve 160 kilometre menzili olan elektirikli otomobil Oscar City'nin prototipini üretmeyi başardı.
5 ayrı dalda üretim.

[Resim: esh_32664.jpg]

Oskar Makinenin 1974 yılından bu yana inşaat makineleri ürettiğini belirten Genel Müdür Aydın Cömert, 1994 yılında Akyurt fabrikasını kurarak 5 ayrı dalda üretim yaptıklarını ve bunlardan birinin de elektrikli endüstriyel araçlar olduğunu söyledi.
Elektrikli endüstriyel araçlarından Koby modelinden ilk ihracatlarını geçtiğimiz hafta Mısır'a yaptıklarını ifade eden Cömert, hali hazırda alışveriş merkezlerine, hava limanlarına ve savunma sanayine elektrikli araçlar ürettiklerini ve bu deneyimlerini de arkalarına alarak elektrikli otomobil üretmeyi başardıklarını kaydederek, ''Türkiye'de Renault'tan sonra ilk yerli üretim elektrikli otomobili biz yaptık. Bu kadar büyük firmalar içerisinde biz herkesten bir adım daha ilerdeyiz'' dedi.

[Resim: esh_32665.jpg]
ANKA'yı çeken aracı da biz ürettik'

Türkiye'nin gururu ANKA'yı çeken aracı da kendilerinin ürettiğinin altını çizen Cömert, sözlerine şöyle devam etti:
''Hepimizin gurur duyduğu yerli yapım ANKA insansız hava uçağını çeken aracı da yine biz ürettik. Bu da bizim için bir kıvanç kaynağıdır. Altı farklı modelde elektrikli endüstriyel araçlar üretmekteyiz. Biz bunları yaparken elektrikli otomobil de üretmek istedik ve bunun için tüm üretim belgelerimizi aldık. Ayrıca dünyanın her yerinde bizim ürettiğimiz araçların geçerli olabilmesi için üretim lisansımızı da aldık. Şu anda prototip üretimini yaptık, test sürüşlerimiz devam etmektedir. Şase olarak hazır ancak üst kısmının çizimleri bitti ve kalıpları hazırlanıyor. Şu anda sadece çarpışma testi kaldı. O da Türkiye'de yapılamıyor. Bunu biz Ortadoğu Teknik Üniversitesinde sanal ortamda yapacağız. İnşallah 2012 yılında prototipin son halini trafiğe çıkararak piyasaya tanıtacağız.''
Maliyet hesabı yapıldıktan sonra Oscar City modelinin 2012 yılında piyasaya tanıtılacağını kaydeden Cömert, ''Bu tip üretimlerde sipariş usulüyle çalışılmaktadır. Biz 20'li, 50'li gruplar halinde siparişler alarak üretime başlayacağız'' şeklinde konuştu.
8 saat şarj

Oscar City modelinin mimarlarından biri olan Can Cüneyt Aşıklar ise, otomobilin saatte 90 kilometre hız yaptığını ve 160 kilometre menzili bulunduğunu söyledi. Hafif olması nedeniyle kaporta kısmının tamamen karbon fiberden olacağını vurgulayan Aşıklar, ''Modelimizin ismi Oscar City ve 72 volt DC motor ile çalışan yaklaşık 160 kilometre menzile sahip bir otomobil. Maksimum hızı 90 kilometreye sabitleyeceğimiz bir model. Tamamen yollarda gördüğümüz otomobillerle aynı sisteme sahiptir. Ev elektriği ile yaklaşık 8 saat şarjla toplam menzili kat edebiliyor. Gerektiği zaman yolda kalma gibi durumlarda da hızlı şarj ünitesiyle yaklaşık 30 dakikada yüzde 80 gibi bir dolulukta şarj edilebiliyor. İlk modelimiz iki kişilik ve konsept bir araç olacak, ilerleyen zamanlarda bunun 4 kişiliğini de düşünmekteyiz'' dedi.
Aşıklar, fiyatın 12 bin ila 15 bin dolar arasında olacağını sözlerine ekledi.
#2

LiPO4 bataryaları dışarıdan alıyorlar, motorda büyük ihtimal çinden gelmekde, şuna civata sıkıyoz toplama yapıyoruz deselerde anlasak.Yerli üretim diye birşey yok bu ülkede.

TBS QBOXII HD-USB,SkyStar2 PCI 2*90 sabit+150 kollu çanak, P4 2.8 desktop pc .LG 42'' led tv. Asus laptop.Technics 5+1 AVR.
#3

(06-12-2011, 22:51)extreme demiş ki:  LiPO4 bataryaları dışarıdan alıyorlar, motorda büyük ihtimal çinden gelmekde, şuna civata sıkıyoz toplama yapıyoruz deselerde anlasak.Yerli üretim diye birşey yok bu ülkede.

aynen herşeyi hazır almaktan herşeyi unuttuk.
#4

Bende Kendi Pc mi üreticem Kinston ram Amd işlemci Üstünede basıcam markamı

neskali diye Smile
#5

Onu bilmem biryerden başlamak lazım. Eğer sen ülkende büyük bir ihtiyaç yoksa hiçbirşey üretmezsin araba üreteceksinki pil ihtiyacını vb. ihtiyaçlarını karşılayacak birileri olsun tasarımıda beğendim şahsen tabii aynen böyle ise

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
#6

Hadi başlangıçta parçalar dışardan alınır. Zaman içinde ülke içinde üretilmeye başlar. Bu bir yöntem ve imkân meselesidir. Bunu anlarım da. Madem yerli üretim bari adı Türkçe olsaydı. İmza bile daha anlamlı bir projeydi.
#7

Ben bunun 2012'de olacağına inanmıyorum,önce özelliştirmeler durdurulsun sonra yerli araç v.b üretilsin.Özelleştirdikten sonra yerli üretim yapılsa ne olur ki.
#8

(06-12-2011, 23:41)neskali demiş ki:  Bende Kendi Pc mi üreticem Kinston ram Amd işlemci Üstünede basıcam markamı

neskali diye Smile

senden önce bunu ben yaptım bile SmileSmileSmile
#9

adamlar uyanık önce sıpariş alacaklar sonra otomobilleri üretecekler yani sıfır sermaye, iyi iş
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi