What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yerli lazer silahı için düğmeye basıldı
#1

[Resim: rvnDova.jpg]

TÜBİTAK ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), şu an için sadece Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan lazer silahı üretmek için proje başlattı. Geliştirilecek iki yerli lazer silahıyla kara, deniz ve havada tehdit oluşturabilecek hedefler takip edilerek etkisiz hale getirilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu silahın yerli olarak geliştirilmesi için yüksek bütçeli projelere destek verileceğini açıkladı. Proje kapsamında öncelikle insansız hava araçları, seyir füzeleri ve havan mühimmatlarına karşı kullanılacak bir lazer silahının geliştirileceğini vurgulayan Ergün, silahın bütün bileşenlerinin millî olmasının amaçlandığını söyledi.

Amerika’nın insansız hava araçlarını düşürmede ve gemileri etkisiz hale getirmede kullanacağı Lazer Silah Sistemi (LaWS) büyük yankı uyandırmıştı. Amerikan Donanması’nın tanıttığı lazer silahını geliştirebilmek için Rusya, Çin, İsrail ve Almanya da çalışma yapıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu’nun (SAVTAG) öncülüğünde başlatılan çalışmalarda lazer silah geliştirecek yüksek bütçeli projelerin destekleneceğini söyledi.
Kurum, Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi (YGLSS) geliştirilmesi için 24 Mayıs’ta çağrıya çıkmıştı. Ergün, müşteri kurumun Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Dairesi olduğu; çağrı kapsamında üniversiteler, özel kuruluşlar ve kamu Ar-Ge kuruluşlarının ‘Proje Yürütücüsü’ olarak yer alabileceğini ifade etti. ‘Proje Yöneticisi Kuruluş’ ise proje sonunda kullanılabilecek 2 adet yüksek güçlü lazer silah sisteminin istenen teknik özelliklerde üretilmesinden sorumlu olacak.

Silah sisteminin en kritik bileşenlerinden biri olan lazer kaynağının tamamen yurtiçi yetenekler kullanılarak geliştirileceğini aktaran Bakan Ergün, “Projenin birinci dönemi süresince farklı teknolojilerin kullanıldığı en fazla 4 farklı lazer kaynağının geliştirilmesi TÜBİTAK tarafından desteklenecek. Türkiye’nin geliştireceği milli lazer teknolojisi öncelikle savunma sanayiinde teknolojik kazanım sağlayacak. Kazanımının yanında üretim sanayiinde de uygulama alanı olacak.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin özel önem verdiği lazer silah sisteminin bir benzeri ABD tarafından Basra Körfezi’nde bir savaş gemisinde envantere alınmıştı. TÜBİTAK’a başvuru yapacak projelerin süresi en fazla altı yıl olacak.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi