What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Led ve Lcd Farkı ya da Benzerliği

Aslında LED ekranlar da temelde LCD teknolojisine dayanır. Aralarındaki fark aydınlatma tekniklerinin değişmesinden kaynaklanıyor. LCD ekranlar floresan lambalardan faydalanırken, LED ekranlar, LCD paneli LED lambalar vasıtasıyla aydınlatıyor. Elbette bunun eskisine göre bir dünya avantajı var. Maddeler halinde açıklayalım;

[Resim: PWGvw.jpg]

• Geleneksel LCD ekranlar çalışır durumdayken arka aydınlatmaları her zaman açıktır. Ekranda siyah ve koyu alanların gösterilebilmesi için o bölgedeki kristaller vasıtasıyla gelen ışık engellenmelidir. LCD ekranlarda bu yöntem kısmen başarılı olsa da belirli açılardan ekrana bakıldığında siyah ve karanlık alanlar parlar veya renk değiştirir. Aynı zamanda bunun karşıtlık (contrast) değerine de olumsuz bir etkisi olur. Birçok kişinin uzun yıllar boyunca tüplü CRT ekranlardan LCD’ye terfi etmemelerinin en büyük nedenlerinden birisi buydu. LED ekranlardaki ışık yayan diyotların (Light Emitting Diode) aydınlatması ise piksel piksel seçilebiliyor. Herhangi bir ışık oyunu söz konusu olmadığından siyah gerçekten siyah görünüyor. Karşıtlık değeri ise 50,000 sınırından 5,000,000’a kadar dayanıyor.

• LCD’de gösterilebilecek renk tonlarının sayısı doğrudan panelin kristal kalitesiyle ilgilidir ancak LED ekranların LED lambalarının her birinin yaydığı ışığın rengi değiştirilebilir. Bu da renklerin çok daha doğru ve canlı görünmesini sağlar.

• LCD ekranlar yıllar geçtikçe olgunlaştı ve şu anki izleme açıları eskilere nazaran çok daha iyi ancak dikey izleme söz konusu olduğunda kendilerinden bekleneni hala veremiyorlar. LED ekranlar izleme açısı denen olguyu ortadan kaldırarak, LCD’nin değil plazma ekranların doğrudan rakipleri konumuna geldiler.

• LED aydınlatmanın sunduğu nimetlerden biri de çok yüksek tazeleme hızlarıdır. Bu sayede ekranda hızla hareket eden nesneler normal LCD’lerden daha net görünür.

• LCD ekranların üretilmesinde cıvalı malzemeler kullanılır ve bu madde çevreye son derece zararlıdır. LED aydınlatmalı ekranlarda bu maddenin kullanılmasına gerek yoktur.

• LED paneller, LCD’lerden daha ince üretilebilir. Bu yüzden çok daha şık tasarımlara imkân tanırlar.

• LED ekranlardaki her LED’in yaydığı ışık miktarı değiştirilebildiğinden güç tüketimi LCD’den daha azdır (%30 civarı). LCD ekranlarda kullanılan lambaların hepsi aynı düzeyde ışık yaymak zorundadırlar.
Alıntı

Emeğine sağlık arkadaşım güzel anlatılmış farkları....
Alıntı

Yine Pahalı, Yine Pahalı. Sad

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı

Valla arkadaşlar öyle kağıt üzerindeki gibi şu çok iyi bu çok hoş yazılarına pek itibar etmiyorum artık.Gözle görünür fark arıyorum 30bine 1 kontraslı bir panelle 3milyona bir kontraslı panel arasında öyle dağlar kadar fark yok.Bunların hepsi satış politikası, anca fark 4000tl üzeri panellerde kendini belli ediyor siyahlar resmen ben buradayım diyor, gerisi hikaye.

TBS QBOXII HD-USB,SkyStar2 PCI 2*90 sabit+150 kollu çanak, P4 2.8 desktop pc .LG 42'' led tv. Asus laptop.Technics 5+1 AVR.
Alıntı

(12-12-2011, 23:33)extreme demiş ki:  Valla arkadaşlar öyle kağıt üzerindeki gibi şu çok iyi bu çok hoş yazılarına pek itibar etmiyorum artık.Gözle görünür fark arıyorum 30bine 1 kontraslı bir panelle 3milyona bir kontraslı panel arasında öyle dağlar kadar fark yok.Bunların hepsi satış politikası, anca fark 4000tl üzeri panellerde kendini belli ediyor siyahlar resmen ben buradayım diyor, gerisi hikaye.

herkese tavsiyem ürün almadan önce youtub'a girip ürün videosu arayın. ben size led ve lcd arasındaki farkı gösteren kısa bir video gönderiyorum. led paneller 82 ekranda 1000-1500tl ye kadar düştü.

Alıntı

çok büyük fark var videoya göre ilginç.
Alıntı

(12-12-2011, 23:33)extreme demiş ki:  Valla arkadaşlar öyle kağıt üzerindeki gibi şu çok iyi bu çok hoş yazılarına pek itibar etmiyorum artık.Gözle görünür fark arıyorum 30bine 1 kontraslı bir panelle 3milyona bir kontraslı panel arasında öyle dağlar kadar fark yok.Bunların hepsi satış politikası, anca fark 4000tl üzeri panellerde kendini belli ediyor siyahlar resmen ben buradayım diyor, gerisi hikaye.

Ayrıca, Acer S243HL, LG W2486 ve LG 1730 S kullanıyorum. İki led monitör arasında bile fark var. Özellikle yazılım veya donanımlar üzerinden ayar yapmak gerekiyor.
Alıntı

Tam tv alma arifesindeyken bu konu iyi oldu Led almak için bütçeyi zorlayacam ama

lcd de alabiliriz 102 ekran bişey almak istiyorum fakat 102 lcd fiyatına 82 led ler var

bakalım hayırlısı...
Alıntı

(13-12-2011, 1:01)neskali demiş ki:  Tam tv alma arifesindeyken bu konu iyi oldu Led almak için bütçeyi zorlayacam ama

lcd de alabiliriz 102 ekran bişey almak istiyorum fakat 102 lcd fiyatına 82 led ler var

bakalım hayırlısı...

bütçeniz nedir? size tavsiyede bulanabilirim
Alıntı

(13-12-2011, 1:01)neskali demiş ki:  Tam tv alma arifesindeyken bu konu iyi oldu Led almak için bütçeyi zorlayacam ama

bakalım hayırlısı...

Led'e ödeyeceğin aradaki fiyat farkını elektrik faturasından karşılarsın diye düşünüyorum. Üstelik görüntü kalitesi de cabası. Şimdiden hayırlı olsun.
Alıntı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi