What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

yine zam zam zam
#1

Yeni zamlar vatandaşı zorlayacak

Bütçe açığındaki ‘olağanüstü’ artış üzerine gelen zamlar, vatandaşın bütçesini zorlayacak.

Benzin ve motorinden alınan ÖTV’deki artışla 60 litrelik bir deponun fiyatı 21 lira yükselecek. Rakının fiyatı ise 13 lira artacak. 2012 yılı bütçe açığının tahminlerin 14 milyar lira üzerinde gelecek olması, hükümeti zam yapmaya zorladı. Bugün alınan karar vatandaşın bütçesine nasıl yansıyacak?

BENZİNDE YÜZDE 8.1

1 litre benzinden alınan 1 lira 87 kuruşluk ÖTV, 2 lira 17 kuruşa yükseldi. Yani 1 litrede 30 kuruşluk artış oldu. Ancak benzin satışlarında ÖTV’nin yanı sıra yüzde 18 de KDV alınıyor. KDV, ÖTV üzerinden yüzde 18 olarak hesaplanıyor. Dolayısıyla 30 kuruşluk ÖTV artışına, yüzde 18 de KDV eklendiğinde 1 litre benzinden alınan vergi artışı 35.4 kuruş oluyor.

BENZİN VE ALKOL ARTIK DAHA PAHALI

Böylece 60 litrelik bir depo zam öncesi 259 liraya dolarken; zam sonrası 280 liraya dolacak. Yapılan vergi artışıyla benzin fiyatları yüzde 8.1 yükselmiş olacak.

MOTORİN DE 21 LİRA

ÖTV motorinden de aynı şekilde alınıyor. Zam öncesi litre motorinden alınan ÖTV tutarı 1 lira 29 kuruşken; zam sonrası 1.59 kuruşa yükseldi. Yine 30 kuruşluk bu fark yüzde 18 KDV eklenmesiyle 35 kuruşa yükselmiş oldu. Dolayısıyla dizel bir aracın deposu yüzde 9.1’lik artışla 230 lira yerine 251 liraya dolacak.

13 LİRALIK ARTIŞ BAŞ DÖNDÜRDÜ!

Zammı artan bir diğer ürün ise rakı fiyatları oldu. 1 litre rakıdan alınan ÖTV miktarı 11 lira artış gösterdi. Ancak benzin ve motorinde olduğu gibi rakıdan alınan yüzde 18 KDV de ÖTV üzerinden hesaplandığı için 1 litre rakının fiyatı 11 lira değil, 13 lira artmış olacak.

VERGİNİN VERGİSİ

İçki, sigara, akaryakıt ürünleri başta olmak üzere ÖTV’ye ilaveten KDV alınıyor olması, ‘verginin vergisi olur mu’ itirazlarına neden oluyor. Ancak Maliye’nin bu uygulamayı değiştirme niyeti bulunmuyor. (Aysel Alp/Hürriyet) http://haber.gazetevatan.com/iste-yeni-f...F39GLLN_WE
#2

bütçe tutmadı tabii.. memleketin bütçesi vatandaşın bütçesi gibi zaten ucu ucuna gelmiyor.. vergi toplayamıyor.. dolaylı vergilerle işi bitirmeye çalışıyor benzine ona buna bindiriyor..

Maliye bakanlığı sitesine girin 1000 den fazla şirketin vergi borcu var yarın birgün bi aff yarıya iner..

Özeti vergi veren yok zorla alınan hariç..
#3

hükümette alıştı açık verdilermi para nerde vatandaşta nerden alırız içki sigara bide benzin cıktı saten zor biniyorduk mazeretleride belli kardeşim içki sigarayla mücadele ediyoruz gibi basit ve mesnetsiz mazeretlerle kendilerini haklı cıkarmaya calışacaklar yarın birgün başbakanı dinleyin aynen böyle konuşacak bazılarıda adam haklı diyip onaylıyacaklar
#4

alllah belanı versin akp sen vatandaşını sömürüyorsun alllah seni bilgi gibi yapsın yakında savaşa girmeksek iyidir
#5

durum şu ürettiğinden fazla tüketiyor ülke... Tekrar ediyorum vergi toplayamıyor bu devlet 80 senedir.
listeye bakın rezilliği görün.. bu 1milyon tl üstü 7438 mükellef.
https://intvd.gib.gov.tr/borclumukellefler/anasayfa.jsp
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj pulsa
11-01-2012, 3:50Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi